BRISEL

OD STALNOG DOPISNIKA

OJAČAVANjE bezbednosnih pravila unutar šengenske zone u poslednje vreme neprijatno je iznenadilo neke neoprezne putnike koji su se preračunali oko vremena dozvoljenog za boravak na teritoriji jedne od 26 zemalja članica. Dešavalo se da onaj ko je prekoračio rok, jednostavno, bude vraćen sa granice ili aerodroma, iako u ruci već ima kupljenu kartu.

Unutrašnja pravila EU jasno su precizirala da turistički ostanak na teritoriji zemalja potpisnica Šengenskog sporazuma može da iznosi maksimalno 90 dana u okviru poslednjih kalendarskih 180. To važi i za građane Srbije, za koje je bezvizni režim stupio na snagu 19. decembra 2009. godine.

Ukoliko neko samo za jedan dan pređe propisani limit, može da se nada da će mu, trenutno, gotovo sigurno, odbiti ulazak. Ako se, međutim, već našao u zemljama „Šengena“, rizikuje na povratku novčanu kaznu i zabranu sledećeg ulaska na određeni period, koji može da potraje čak i do nekoliko godina. Pravila se razlikuju od zemlje do zemlje.

Francuska, na primer, za one koji neregularno borave na njenoj teritoriji predviđa, čak, i maksimalnu kaznu do jedne godine zatvora, 3.750 evra i tri godine zabrane ulaska. Iako odlazak iza rešetaka u ovakvim situacijama, ipak, spada samo u domen puke zakonske teorije, valja znati da i takva mogućnost postoji.

Veliki putnici pritom ne treba da se uzdaju u „išarani pasoš“, odnosno veliki broj isprepletanih otisaka pečata, u kojima niko, pa ni carinik, ne može da se snađe s datumima. Ne prolaze ni priče da vam na nekoj od granica „nisu lupili pečat“. Danas se, naime, sve proverava elektronskim putem zahvaljujući biometrijskom pasošu. (Novosti)