четвртак, 2 маја, 2024
vesti online

Zašto je nabavka vozila za policiju bila “tajna”

Nijedna kontrolna institucija u Srbiji nije reagovala na „tajnu“ nabavku 710 policijskih patrolnih vozila, vrednu 700 miliona dinara, ukazuje se u danas objavljenoj analizi Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i ističe da ni Vlada ni Ministarstvo nisu objasnili zbog čega je nabavka vozila bila poverljiva.

 5

Piše: FoNet

Beograd 05. decembar 2017. 17:03

Zašto je nabavka vozila za policiju bila “tajna”

Foto: M.V.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da postoji zakonska mogućnost da se uskrati neka informacija, ali da ne treba zbog toga lišiti javnost da zna ostale podatke.

Šabić je napomenuo da je po žalbi Južnih vesti, zbog odbijanja da se daju informacije, pokrenuo postupak u slučaju nabavke 710 patrolnih vozila, ali da se suočio sa ćutanjem MUP.

„U roku koji sam ostavio MUP nije naveo nijedan razlog zbog koga ograničava pravo javnosti“, podvukao je Šabić.

Poverenik je konstatovao da je potom doneo rešenje kojim je naložio MUP da stavi na raspolaganje javnosti tražene informacije o nabavci vozila.

Novinarka BIRN Ana Novaković je rekla da postoje određene informacije o tome ko je sve bio ponuđač u postupku nabavki vozila za MUP.

Ona je, međutim, ukazala da informacije koje su se pojavile u javnosti nije moguće proveriti, jer se javnosti ne stavljaju na uvid dokumenta.

„Imamo nesigurne i oprečne izjave premijerke Ane Brnabić koja je prvo rekla da je sigurna da je sprovedena javna nabavka, a potom da nije sigurna da je to urađeno i da će proveriti sa ministrom Stefanovićem“, ukazala je Novaković.

Ona je napomenula da je Brnabić potom izjavila da je nabavka vozila tajna zbog specifikacije vozila.

U svakom slučaju, tu ima pregršt informacija koje mi ne možemo da proverimo, ocenila je Novaković.

Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić je rekao da je nabavka patrolnih vozila za MUP sprovedena na osnovu Zaključka Vlade Srbije i da će tek nakon uvida u taj dokument moći da se kaže da li je ta navka bila po zakonu.

„Tek kada neko bude video taj zaključak moći će da se izvede ocena da li je nabavka sprovedena po zakonu“, podvukao je Nenadić.

On je dodao da bi po sadašnjem ustrojstvu nabavku patrolnih vozila za MUP mogao da proveri Odbor Skupštine Srbije za bezbednost.

On je, međutim, konstatovao da Odbor to neće učiniti pre nego što od MUP dobije izveštaj o nabavkama, a to je verovatno na proleće sledeće godine.

Pre toga bi postupak mogla da proveri Državna revizorska institucija, objasnio je Nenadić i dodao da za tako nešto postoji teorijska mogućnost, to jest da DRI proveri pitanje svrishodnosti te nabavke.

On je napomenuo da je običaj da DRI svoje izveštaje daje tek po isteku budžetske godine i da svoje nalaze sukcesivno objavljuje.

Istraživač BCBP Vladimir Erceg je rekao da bi MUP trebalo da u okviru svog godišnjeg izveštaja o radu dostavi i podatke o delovanju službe interne revizije, ali to je nešto što mi nemamo do sada.

Nismo uspeli ni preko zahteva za slobodan pristup informacijama da dobijemo takve podatke. Imamo samo nezvanične informacije da se preporuke te službe ne sprovode, zaključio je Erceg.

U izveštaju BCBP „Svrsishodnost javnih nabavki u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije“ se konstatuje da se pogoršavaju rezultati MUP u zaštiti konkurencije. …. (DANAS)