четвртак, 2 маја, 2024
IstaknutoNewsVestivesti online

Naložena blokada Nigera

Naložena blokada Nigera, pučistima upućen ultimatum

SVET 30. jul 202319:42
REUTERS/Balima Boureima

Zapadnoafričke zemlje su naložile ekonomsku blokadu Nigera, prekinule sve trgovinske i finansijske transakcije sa tom zemljom, i postavile sedmodnevni ultimatum vojnoj hunti da povratiti ustavni poredak, tvrdeći da ne isključuje mogućnost „upotrebe sile“.

U glavnom gradu Nigera, Nijameju, nekoliko hiljada pristalica pučista protestovalo je ispred ambasade Francuske, a policija ih je rasterala suzavcem kada su pokušali da upadnu u nju.

Demonstransti su srušili ploču s nazivom ambasade, izgazili je i okačili zastave Rusije i Nigera.

Taj skup su osudile francuske vlasti i upozorile da „neće tolerisati bilo kakav napad na Francusku i njene interese“ u Nigeru. Takođe su zapretile da će u slučaju nasilja „odgovoriti odmah i odlučno“.

Pritisak se svakim danom sve više povećava na novoproglašenog prvog čoveka Nigera, pučistu, generala Abdurahamana Tijanija, šefa predsedničke garde.

Zapadnoafrički blok (ECOVAS), Afrička unija i zapadne zemlje, uključujući Francusku i SAD, ne priznaju „vlasti“ nastale pučem i pozivaju na povratak ustavnog poretka.

Tako je danas u Abudži održan vanredni samit Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (čiji je Niger član sa još 14 zemalja) pod pokroviteljstvom predsednika Nigerije Bola Tinubua na čelu te regionalne organizacije od početka meseca.

ECOVAS je zatražio neposredno oslobađanje predsednika Mohameda Bazuma koji se nalazi zatočen u rezidenciji predsedničke palate i potpuni povratak ustavnog poretka.

„Ako ti zahtevi ne budu ispunjeni u roku od nedelju dana, ECOVAS će preduzeti sve neophodne mere, a te mere mogu uključiti i upotrebu sile“, navodi se u saopštenju posle sastanka.

Regionalna organizacija je takođe odlučila da „obustavi sve trgovinske i finansijske transakcije“ između svojih država članica i Nigera.

Odlučeno je o drugim finansijskim sankcijama, uključujući „zamrzavanje imovine vojnih zvaničnika umešanih u puč“.

Na sastanku je bio i lider Čada Mahamat Idris Debi Itno, čija zemlja nije članica EKOVAS-a, ali je sused Nigera. On je posle sastanka otišao u Nijamej u pokušaju rešavanje krize.

Što se tiče Afričke unije, ona je u petak postavila ultimatum od 15 dana vojsci da obnovi „ustavni poredak“.

Vašington je izrazio „nepokolebljivu podršku“ svrgnutom predsedniku Mohamedu Bazumu, upozorivši da puč ugrožava partnerstvo SAD i Nigera.

Francuska, saveznik Nigera u borbi protiv džihadista, koja tamo ima 1.500 vojnika, saopštila je u subotu da obustavlja svoju pomoć posle vojnog udara.

Posle Malija i Burkine Faso, Niger, koji je pogođen napadima grupa povezanih sa Islamskom državom i Al-Kaidom, treća je zemlja u regionu koja je pretrpela državni udar od 2020. godine.

Niger sa oko 20 miliona stanovnika jedna je od najsiromašnijih na svetu, uprkos resursima uranijuma.