Sabotaže na sve strane
Gori rusko skladište kod Krima. Kijev formirao 8 novih brigada za protuofenzivu

PRATIMO najnovije događaje vezane uz rat u Ukrajini.
Ključni događaji:
- Sjeverni tok: Novo izvješće stavlja brodove ruske mornarice blizu mjesta eksplozije plinovoda
- Ukrajina formira osam novih brigada za protuofenzivu
- Rusko veleposlanstvo optužilo SAD da nije demokratski
- Iskočio teretni vlak u Brjanskoj oblasti, Rusi sumnjaju na sabotažu
Rusija je pokrenula treću noćnu rundu napada na Kijev u šest dana, rekle su gradske vlasti, ali sustavi protuzračne obrane uništili su sve njezine bespilotne letjelice.
„Svi neprijateljski ciljevi identificirani su i oboreni u zračnom prostoru oko glavnog grada“, objavila je vojna uprava Kijeva u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram. Rusija je u napadima koristila dronove Shahed iranske proizvodnje, dodaje se. Nije poznato koliko je dronova oboreno.
UKRAJINSKI poljoprivrednik smislio je novi način razminiranja svojeg polja nakon ruske invazije – opremio je traktor zaštitnim pločama skinutim s ruskih tenkova i njime upravlja daljinskim upravljačem.
>> Opširnije
U postrojenju za skladištenje goriva u krasnodarskom kraju na jugozapadu Rusije, koje se nalazi u blizini Krimskog mosta, rano jutros izbio je požar, izvijestio je regionalni guverner na Telegramu. Veniamin Kondratjev, guverner Krasnodara, rekao je da je požar izbio u selu Volna u okrugu Temrjuk, koji se nalazi s druge strane Azovskog mora iz Ukrajine.
Krimski most, koji se također naziva i most Kerčkog tjesnaca, povezuje rusko kopno s poluotokom Krim, koji je Rusija anektirala od Ukrajine 2014. godine.
Na društvenim mrežama pojavile su se snimke i fotografije na kojima se vide veliki spremnici nafte u plamenu. Kondratyev je rekao da je „požar klasificiran kao najvišeg stupanja težine“. Poduzimaju se svi napori kako bi se spriječilo daljnje širenje požara“, također je napisao Kondratjev. „Nema opasnosti za stanovnike sela.“
Ruski brodovi koji su mogli izvoditi podvodne operacije bili su prisutni u blizini mjesta gdje su se dogodile eksplozije na plinovodu Sjeverni tok, navodi se u istraživačkom dokumentarcu. Brodovi su navodno locirani pomoću presretnutih komunikacija ruske mornarice.
Podvodne eksplozije prošlog rujna izbacile su iz pogona dva plinovoda Sjeverni tok – izgrađena za prijenos plina iz Rusije u Europu. Uzrok eksplozija još nije poznat.
Serijal danskog DR-a, norveškog NRK-a, švedskog SVT-a i finskog Ylea otkrio je prošlog mjeseca da se čini da su ruski brodovi mapirali vjetroelektrane u Sjevernom moru, uključujući obalu Ujedinjenog Kraljevstva. Najnovija epizoda fokusirana je na, kako kažu, sumnjiva kretanja brodova uoči eksplozija u Sjevernom toku.
Vjeruje se da su među brodovima istraživački brod ruske mornarice Sibiryakov, tegljač SB-123 i treći brod iz ruske mornaričke flote kojeg mediji nisu uspjeli identificirati po imenu.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da ga Bijela kuća nije obavijestila o curenju visoko povjerljivih američkih obavještajnih dokumenata. „Nisam unaprijed dobio informacije od Bijele kuće ili Pentagona“, rekao je Zelenski u intervjuu za Washington Post. “To nam je neisplativo”, dodao je. „To nije korisno za ugled Bijele kuće, a vjerujem da nije korisno ni za ugled Sjedinjenih Država.“
Upitan je li povjerenje između SAD-a i Ukrajine narušeno curenjem informacija iz Pentagona, koje je pokazalo da je Washington navodno špijunirao više ukrajinske dužnosnike, uključujući Zelenskog, rekao je: „Ne mogu riskirati našu državu“ i sugerirao da nije vrijedno narušavanja potpore. “Tamo gdje mogu govoriti iskreno, to i činim. Ali postoje visoki rizici”, dodao je.
“Da je to moj rat protiv (Vladimira) Putina, a da smo nas dvojica na bojnom polju, svima bih rekao što mislim o njima. Ali ovdje je priča malo drugačija. Svi smo odgovorni.”
Formirano je osam novih ukrajinskih brigada vojnika koje će sudjelovati u protuofenzivi usred rastućih nagađanja o njezinom vremenu i može li uspjeti nanijeti ozbiljan poraz Rusiji.
Ukrajinsko ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da je „u potpunosti formiralo“ početne brigade za „oluju“, koje se sastoje od do 40.000 vojnika, ali je dodalo da će im trebati dodatna obuka prije nego što budu spremne za sudjelovanje u borbama. Igor Klimenko, ministar unutarnjih poslova, rekao je u intervjuu da će trupe biti potpuno opremljene i da će proces obuke trajati još dva do tri tjedna prije nego što im se može dati zadatak „odgovarajućih ofenzivnih jurišnih operacija“ uz ukrajinsku vojsku.