понедељак, 6 маја, 2024
vesti online

ROBIJALI ZBOG BOČICE PARFEMA I FLAŠE VINA: Nakon 11 godina u aferi Indeks nije donešena ni jedna presuda

Ispostavilo se da nije baš sve onako kako je prikazivano godinama u javnosti. Veliki broj slučajeva je zastareo, sve češće izlaze šokantni podaci o istrazi u kojoj su pohapšeni i mnogi nevini ljudi, nezakonito prikupljanje dokaza i brutalne povrede ljudskih prava.

-Svi mi u Kragujevcu znamo ko je “muljao” na Pravnom fakultetu. Ali mnogo je nevinih ljudi postradalo, strpano u zatvor na osnovu paušalnih dokaza. Doveli su sve do apsurda, zahvaljujući ličnim ambicijama, podmetanjima, ucenjivanjima-ovim rečima trenutno stanje stvari opisuje A.Ž. dobroupućeni izvor u već čuvenu aferu „Indeks“ na Pravnom Fakultetu u Kragujevcu.

 

Da podsetimo, u akciji MUP 2007.godine, uhapšeno je ukupno 17 profesora sa kragujevačkog, beogradskog, niškog i Pravnog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici.

 

FOTO: ALEKSANDAR JOVANOVIĆ/ILUSTRACIJA

Kasnije pred Višim sudom u Smederevu optuženo je 89 ljudi, zastarelo je mnogo slučajeva, a i dalje je u toku proces za sudi 42-oje optuženih među kojima su profesori, advokati, posrednici. Specijalno tužilaštvo koristilo je po prvi put „policijskog islednika“, ispisano je na preko 10 hiljada novinskih naslova, gromoglasno je najavljivana borba protiv korupcije, a sami akteri-osuđeni i pre suđenja. Međutim, punih 11 godina kasnije nije doneta ni jedna presuda!

 

-Vaše novine su prvi put i jedine posle deset godina došle da čuju i drugu stranu. Iskreno posle svega mislio sam da je neka nameštaljka – kaže nam u čudu dr Srđan Đorđević, profesor koji je bio uhapšen, i bivši najmlađi sudija u istoriji Ustavnog suda. Prema njegovim rečima, afera „Indeks“ iskorišćena je i za lične osvete, brutalne metode policije, ostvarivanje ličnih ambicija, mešetarenja, bilo je i politikanskih motiva.

 

– U trenutku hapšenja bio sam u minusu na kartici 120 hiljada dinara i imao kredit za stan. Iole ozbiljna istraga mogla je da utvrdi moje imovno stanje za dva dana, umesto toga držali su me šest meseci u pritvoru. Kao sudija Ustavnog suda na moj predlog uvođenja vanrednog stanja zbog ubistva premijera Zorana Đinđića bila ustavna, ali da su mere primenjivane u “Sablji” bile protivustavne i to mi nisu oprostili. Došla je druga politička opcija i jednostavno iskoristila priliku da mi se osveti – kaže Đorđević, naglašavajući da je u Ustavnom sudu vodio i presuđivao sporove „teške“ 30 miliona evra, a optužili su ga za mito od 500 evra da je “pilićarski prodavao ispite”, bez ikakvih dokaza.

 

FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Apsurdna je i situacija radnika sa srednjom stručnom spremom Miroslava Mikice Galjka, koji već 11 godina putuje na suđenje u Smederevo jer je optužen da je kao posrednik platio ispit 500 evra.

 

-Ja odgovaram po istom članu kojem se sudi i Miroslavu Miškoviću. Ko je bre ovde lud? Bez dokaza, na osnovu prijave čoveka koji je posle povukao. Držali su me četiri meseca u istrazi u Centralnom zatvoru sa ozbiljnim kriminalcima i osobom obolelom od hepatitisa. Ne mogu benzin da isplaćam za putovanja do Smedereva – priča Galjak, otac troje dece koji je u vreme hapšenja bio podstanar a danas isplaćuje kredit za stan. (KURIR)