среда, 8 маја, 2024
vesti online

I SRBIJA JE DEO PLANA Otkriven „tajni priručnik Kremlja za OSVAJANJE SVETA“

Rusija je pokrenula kampanju potkopavanja uticaja Zapada u istočnoj i srednjoj Evropi, koristeći tajne ekonomske i političke taktike, zaključio je u svom izveštaju institut „Centar za strateške i internacionalne studije“ (CSIS) iz Vašingtona.

Vladimir Putin

Foto: Reuters Vladimir Putin

List „Njujork Post“ preneo je zaključak izveštaja pod nazivom „Kremljov priručnik: Razumevanje ruskog uticaja u istočnoj i srednjoj Evropi“, koji je utvrdio da vlada Rusije koristi prijateljski raspoložene političare u pojedinim zemljama kako bi uspostavila kontrolu nad energetskim tržištima, kao i da nastoji da suzbije antikorupcijske zakone da bi privukla vlade Bugarske, Mađarske, Litavanije, Srbije i Slovačke.

„U pojedinim zemljama ruski uticaj postao je toliko prisutan i endemičan da dovodi u pitanje nacionalnu stabilnost tih zemalja, pa i njihovu prozapadnu orijentaciju i evroatlantsku stabilnost“, stoji u izveštaju koji je nastao nakon 16 meseci istraživanja CSIS-a i Centra za demokratske studije iz Sofije.

CILJ RUSIJE: STOP PUTU SRBIJE u EU Prikriveni uticaj Kremlja na srpsku politiku

Rusija koristi sve trenutne slabosti Evropske unije da bi ojačala svoj uticaj u Srbiji i predstavila sebe kao novu alternativu.

Izveštaj je objavljen u trenutku kada se odnosi SAD i Rusije naglo pogoršavaju. Vašington se nedavno povukao iz razgovora sa Moskvom o Siriji, a Barak Obama optužio je Rusiju da hakovanjem mejlova Demokratske stranke želi da manipuliše predsedničkim izborima u SAD-u ove godine u korist Donalda Trampa. Vladimir Putin takve optužbe uporno pobija.

Od likvidacija do podmićivanja

Kao neprijateljske ruske aktivnosti u izveštaju se navode podmićivanje, propaganda, širenje dezinformacija, povremeno likvidiranje kritičara Kremlja kod kuće ili u inostranstvu, osporavanje protivnika na internetu i oslabljenje zapadnih institucija.

Foto: Tanjug/AP

„Kremljov priručnik“ podvlači i to da Rusija brojnim ugovorima o „megaposlovima“ nastoji da proširi svoj uticaj u Evropi. Tako je sa Mađarskom sklopila ugovore vredne 12,2 milijarde evra o gradnji dve nuklearne elektrane. Što se Bugarske tiče, ekonomsko prisustvo Rusije je toliko jako (u proseku 22 odsto BDP-a između 2005. i 2014. godine) da je zemlja u grupi zemalja sa viskokim rizikom da budu zarobljene ruskim uticajem, navodi se u izveštaju.

Foto: RAS Srbija

Heder Konli iz CSIS-a, koja je u vladi Džordža Buša od 2001. do 2005. bila zamenica savetnika državnog sekretara u odeljenju za evropska i evroazijska pitanja, rekla je za „Njujor Post“ da su ova saznanja razlog za zabrinutost.

„Prvi korak je da uočimo da se to događa… U pitanju je kako mi vidimo sebe i funkcionisanje naše demokratije“, rekla je Konlijeva.

I Britanci upozoravaju na rastući ruski uticaj (Blic)