среда, 27 марта, 2024
vesti online

Da li će se Ukrajina raspasti?

Ovo što se događa u Kijevu lični na građanski rat, piše nemačka štampa. Podele u toj zemlji su ogromne. Evropska unija nemoćno preti sankcijama – Ukrajina bi mogla da se raspadne…

Zidvestprese iz Ulma podseća na tzv „Narandžastu revoluciju“ iz 2004. i konstatuje: „Trenutak je strašan. U odnosu na ovo što se sada događa u Kijevu, ‘Narandžasta revolucija’ deluje kao ulična žurka. I sada, baš kao i pre deset godina, radi se o slobodi i građanskim pravima. Međutim, čini se kao da je postsovjetska elita od tada, na jedan zastrašujući način, mutirala. Janukovič navodno pokazuje spremnost da pregovara, dok ljudi oko njega, smrtonosne hice svojih ratnika cinično nazivaju čišćenjem ulica i ponovo aktiviraju vodene topove, da bi, kako kažu, ‘zaledili teroriste’. Janukovičeva većina u parlamentu pritom još nije proglasila vanredno stanje. Još nema tenkova. Trenutno je najstrašnije u svemu to što Kijevu najgore verovatno tek predstoji.“

Darmšteter eho: „Čini se da se građanski rat u Ukrajini više ne može isključiti. Juče na brzinu sazvani krizni sastanak predsednika Janukoviča i opozicije okupljene oko Vitalija Klička, nije doneo nikakav rezultat. Sada Evropska unija može samo da posegne za sankcijama, naravno ne zatvarajući sasvim vrata Ukrajini ka Evropi.“

DW.DE

Nordvestcajtung iz Oldenburga govori o mogućoj podeli zemlje: „Posle višenedeljnih protesta po velikoj hladnoći, u Kijevu je krajnje napeto. Mnogo toga ukazuje da proruska vlada Viktora Janukoviča definitvno gubi kontrolu – u zemlji i nad sopstvenim snagama bezbednosti. Međutim, ni opozicija nema plan. Ujedinjuje je samo odbacivanje postojećeg režima, a to nije dovoljno da zemlju izvede iz krize. Vitalij Kličko, šampion u boksu, glavno je lice protesta, ali ni on nije u stanju da većini Ukrajinaca ponudi perspektivu. Dešavanja na trgu Majdan podsećaju na građanski rat. Ima mrtvih i povređenih. Na kraju bi Ukrajina mogla da se raspadne, podeli: na proruski i prozapadni deo.“

Noje vestfališe iz Bilefelda pokušava da bude optimističan: „Činjenica da Evropska unija u tom kontekstu govori o sankcijama protiv vlade u Kijevu, potpuno je razumljiva, čak i ako neke diplomate to vide drugačije. Oni strahuju od velikog uticaja moćnog suseda – Rusije. Ali, snage slobode trebalo bi da budu jače.“

Manhajmer morgen podseća da iza svega stoji – Putin: „Drama u Kijevu, izazvala je naravno užas u Evropskoj uniji, ali je pre svega otkrila njenu bespomoćnost. EU preti sankcijama, ali teško da će tako uticati Kijev, jer novac i gas režim dobija iz Rusije, a ne iz Brisela. Kijev se vezao za Moskvu i vodi rata protiv sopstvenog naroda. Svakako ne bez odobrenja Vladimira Putina.“

Zeksiše cajtung iz Drezdena se pita šta ujedinjuje Ukrajince: „Vlada u Kijevu mora da shvati da ne može jednostavno da ignoriše nade miliona Ukrajinaca koji svoju budućnost i budućnost zemlje, vide u zapadnoj integraciji. Opozicija takođe mora da prihvati da veliki deo stanovništva upravo to odbacuje. Koje su političke posledice te dihotomije? To je velika dilema Kijeva. Odluka za ili protiv približavanja EU, pocepala bi zemlju. Možda bi Ukrajinci trebalo ponovo da se zapitaju, šta ih zapravo ujedinjuje: to da svoju zemlju ne vide kao običan privezak – ni Rusije, ni Evropske unije.“

Pripremila: Dijana Roščić
Odg. urednik: Ivan Đerković DW.DE

www.pregled.com ARHIVA